Передача магнітного поля на відстань

«Вплив магнетизму в науці обмежений його нібито непереборною слабкістю: магнітне поле швидко слабшає з віддаленням від об'єкта, — нагадує нам Карлес Навау (Carles Navau) із Автономного університету Барселони (Каталонія, Іспанія).

Разом із групою колег учений спробував змінити ситуацію: щоб передавати магнітні поля на великі відстані, був створений «магнітний шланг».

Схема магнітного шлангу

Група проф. Навау розповідає, що ключовим для створення обладнання стало розуміння того, що постійне магнітне поле може бути представлене як хвиля з безкінечною довжиною. Це значить, що теоретично існують такі матеріали, за допомогою яких можна буде управляти магнітним полем так само, як метаматеріали з елементами менше довжини хвилі світла управляють світлом.

Експериментальний «магнітний шланг», що представляє собою круглу трубу з надпровідних та феромагнітних матеріалів, здається, впорався із цим завданням. Трубка із двадцяти кілець, довжина якої на порядок більша за свою ширину, більше підходила б для цього завдання, оскільки, по розрахунках, могла передати на свою довжину приблизно 90% магнітного поля з одного кінця на іншій. Але грошей, на жаль, не вистачило навіть на трубу із двох кілець. Одним словом, фізики оперували лише одним кільцем (із BiPbSrCaCuO), наповненим феромагнітним сплавом з кобальту й заліза. На жаль, і тут їх чекали труднощі: кільце з доволі-таки недешевого матеріалу виявилося із тріщиною посередині, звідки магнітне поле «випливало» назовні, не доходячи до протилежного кінця...

Схема функціонування магнітного шлангу

Але проте, вимірювання поля в точці тріщини показало, що воно має інтенсивність 0,8 мТл, при рівні початкового поля 1,3 мТл. Іншими словами, без «магнітного шлангу» поле в районі тріщини було б набагато слабкіше, а експеримент виявився першим успішним доказом передачі магнітного поля на відстань.

Як відзначають учені, якщо наступні досліди покажуть можливість практичної реалізації такої передачі (на велику відстань), то тоді можна буде говорити про використання цього механізму для створення й контролю елементів квантових комп'ютерів.

Джерело: http://www.technologyreview.com